"Roca" keramika Eifelio bokšte

Tekstas: Vaidotas Norkus

Eifelio bokštas (Tour Eiffel) – Paryžiaus simbolis ir populiariausias turistinis objektas visame pasaulyje – per metus sulaukia daugiau kaip 7 mln. lankytojų. Bet kiek iš apsilankiusiųjų pasakytų, kokia spalva šis bokštas buvo nudažytas 1889 m., vos jį pastačius? Ir kodėl Eifelio bokšte verta apsilankyti dar kartą, nors esate jame buvę prieš kelerius metus ar anksčiau?

Pirmiausiai atsakysime į antrą klausimą. 2014 m. prancūzai Eifelio bokšto 125-erių metų sukaktį nusprendė paminėti rekonstruodami pirmą aukštą. Architekto Aleno Moati (Alain Moatti) rekonstrukcijos projektas dar 2012 m. buvo pristatytas svarbiausiame pasaulio architektūros renginyje – Venecijos architektūros bienalėje. Kodėl prancūzai ėmėsi būtent pirmo Eifelio bokšto aukšto?

Iki tol turistai jame neužsibūdavo. Jie skubėdavo kilti į antrą ir trečią aukštus, kad galėtų iki valios prisigrožėti įspūdinga Paryžiaus panorama. Architektas pasiūlė panaudoti didžiausią bokšto erdvę pirmame aukšte ir tarp keturių milžiniškų metalinių sijų įrengti tris atskirus paviljonus su konferencijų salėmis, parduotuvėmis, jaukiomis kavinukėmis ir specialia istorine ekspozicija. O kad turistai jaustų, jog yra 54 m virš žemės, dalį apžvalgos aikštelės nutarta iškloti permatomu stiklu. Beje, net neabejojant jo tvirtumu, vaikštinėti permatomomis grindimis šiek tiek nejauku. Po rekonstrukcijos bokšte atsirado XXI a. atributų, kurie būtų sudominę ir šio statinio autorių inžinierių Gustavą Eifelį (Gustave Eiffel), pavyzdžiui, saulės baterijos, iš dalies aprūpinančios bokštą karštu vandeniu.

O štai ir atsakymas į pirmąjį klausimą: 1889 m. Eifelio bokštas buvo nudažytas raudonai, o dar tiksliau – raudonais venecijietiškais dažais. Raudona spalva lankytojus dabar pasitinka ir atnaujintasis aukštas. Raudona dominuoja bokšto paviljonuose, vakariniame apšvietime ir... paviljone „Ferrié“ įrengtuose viešuosiuose tualetuose. Vaizdas tikrai siurrealistinis: ne tik sienų plytelės, bet ir unitazai, praustuvai yra ne įprastos baltos, bet raudonos spalvos...

Ši prancūzų idée fixe tik iš pirmo žvilgsnio atrodo lengvai įgyvendinama. Pasirodo, dėl tam tikrų subtilybių pagaminti raudoną santechninę keramiką ne taip paprasta. Eifelio bokštą valdanti kompanija SETE (Societé d’Exploitation de la Tour Eiffel) ieškojo patikimo gamintojo, kuris atspindėtų šiuolaikinio dizaino tendencijas, remtųsi naujausiomis technologijomis ir garantuotų aukščiausią kokybę. Šio iššūkio ėmėsi viena garsiausių pasaulyje Ispanijos sanitarinės keramikos įmonių „Roca“. Įmonė susidorojo su nelengva užduotimi ir išleido specialią raudonos spalvos keramikos seriją: raudonus serijos „Diverta“ praustuvus, raudonus serijos „Meridian-N“ unitazus ir tokios pačios spalvos serijos „Site“ pisuarus...

Tikimasi, kad atsinaujinęs Eifelio bokštas ne tik pritrauks dar daugiau užsienio turistų, bet ir pačius paryžiečius įkvėps dažniau aplankyti savo Geležinę Ledi (La Dame en Fer) – taip meiliai Eifelio bokštą vadina Prancūzijos sostinės gyventojai.

Roca keramika Eifelio bokšte

Roca pisuarai

Roca Eifelio bokštas

Roca keramika

Roca keramika

Roca keramika